تبلیغات
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic - کلیدهای قدرت
 
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic
« تقدیم به آنان كه عاشق آموختن و یاد دادن هستند.و به محبت ها و عشق های معلمی، که دیرپا و جاودانه است اهمیت می دهند. »
درباره وبلاگ


گسترش ونشر علم و تخصص بر پایه حفظ اصالت و تزکیه نفس، از اصول اصلی پیشرفت و موفقیت است.

مدیر وبلاگ : محمد فندخت
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب ارائه شده در وبلاگ چگونه است ؟
سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : محمد فندخت

کلیدهای قدرت به کار رفته در شبکه تولید ،انتقال و توزیع انرژی برق به طور کلی به دو گروه عمده تقسیم می گردند. ...

تصاویر

 

Upload center         Upload center               Upload center

 

Upload center                Upload center          Upload center

 

*CIRCUIT BREAKER *                 کلیدهای قدرت  

كلیدهای قدرت به دو دسته تقسیم میشوند:

1- كلید بدون قابلیت قطع زیر بار (سكسیونر (

2- كلید با قابلیت قطع زیر بار (دژنكتور(

سكسیونر :

سکسیونر باید در حالت بسته یک ارتباط گالوانیکی محکم و مطمئن در کنتاکت هر قطب برقرار می سازد و مانع افت ولتاز می شود.لذا باید مقاومت عبور جریان در محدوده سکسیونر کوچک باشد تا حرارتی که در اثر کار مداوم در کلید ایجاد میشود از حد مجاز تجاوز نکند .این حرارت توسط ضخیم کردن تیغه و بزرگ کردن سطح تماس در کنتاکت و فشار تیغه در کنتاکت دهنده کوچک نگهداشته می شود .در ضمن موقع بسته بودن کلید نیروی دینامیکی شدیدی که در اثر عبور جریان اتصال کوتاه بوجود می آید .باعث لرزش تیغه یا احتمالاباز شدن آن نگردد.از این جهت در موقع شین کشی و نصب سکسیونر دقت باید کرد تا تیغه سکسیونر در امتداد شین قرار گیرد .بدین وسیله از ایجاد نیروی دینامیکی حوزه الکترومغناطیسی جریان اتصال کوتاه جلوگیری بعمل آید.

موارد استعمال سکسیونر:

همانطور که گفته شد اصولا سکسیونر ها وسائل ارتباط دهنده مکانیکی وگالوانیکی قطعات وسیستمهای مختلف می باشندودر درجه اول بمنظظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی کار برده میشوند.بدین جهت طوری ساخته میشوند که در حالت قطع یا وصل محل قطع شدگی یا چسبندگی بطور واضح واشکار قابل رویت باشد .
از انجاییکه سکسیونر باعث بستن یا باز کردن مدارالکتریکی نمیشود برای باز کردن یا بستن هر مدار الکتریکی فشار قوی احتیاج به یک کلید دیگری بنام کلید قدرت خواهیم داشت كه قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز کند و سکسیونر وسیله ای برای ارتباط کلید قدرت ویا هر قسمت دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است به شین میباشد .طبق قوانین متداول الکتریکی جلوی هر کلید قدرتی از 1کیلوولت به بالا و یا هر دو طرف در صورتیکه ان خط از هر دو طرف پتانسیل می گیردسکسیونر نصب می گردد.

برای جلوگیری از قطع ویا وصل بی موقع ودر زیر بار سکسیونر معمولا بین سکسیونر وکلید قدرت چفت و بست (مکانیکی یا الکتریکی)بنحوی برقرار می شود که با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع ویا وصل کرد.

بر خلاف کلید های هوایی ،سکسیونرها قادر به قطع هیچ جریانی نیستند .آنها فقط در جریان صفر باز و بسته می شوند . این کلیدها اصولا جدا کننده هستند که ما را به جدا کردن کلیدهای قدرت روغنی ، ترانسفورماتوها، خطوط انتقال و امثال آنها از شبکه زنده قادر می سازند .سکسیونرها از لوازمات تعمیراتی وتغییر مسیر جریان میباشند.

انواع سکسیونر

1-       سکسیونر تیغه ای یا اره ای

2-         سکسیونر کشویی

3-         سکسیونر دورانی

4-         سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف

سکسیونر تیغه ای یا اره ای:

برای قطع و وصل ولتاز و حفاظت مطمئن در زمان عملکرد استفاده می شود و بیشتر برای فشار متوسط کاربرد دارد . بر حسب میزان جریانی که از آن عبور می کند تیغه های آن می تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه ای به پروفیلی و میله ای و لوله ای تغییر یابد . نوع اهرمی آن در فشار قوی وفوق فشار قوی کاربرد دارد . این سکسیونر ها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به راحتی وصل نگردد.

 سکسیونر کشویی:

برای عملکرد ،سکسیونر در جایی استفاده می شود که عمق تابلو کم باشد . این سکسیونرها بیشتر به صورت میله ای در جهت عمودی قطع و وصل می شود و بیشتر در فشار متوسط کار برد دارد

سکسیونر دورانی:

بیشتر در شبکه های 63Kv به بالا استفاده می شود و عملکرد این سکسیونر به صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آنها 90 درجه معکوس همدیگر می باشند این نوع کلید در شرایط جوی نا مناسب مقاومت خوبی از خود نشان میدهد.

سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف:

این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشار قوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا از نظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می کند و بیشتر زیر خط فشار قوی نصب می گردد.

سکسیونر با قطع زیر بار

این سکسیونرها بدلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنكتور طوری طراحی می شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه اندازی موتورهای فشار قوی و همچنین وصل آنها حدود 5/2 تا10 برابر قدرت قطع آنهاست و جریان قطع این کلیدها 2تا 5/2 برابر جریان نامی است . این نوع سکسیونرها دارای محفظه قطع ضعیفی می باشند که از نوع هوایی می باشند.

كلید قدرت یا دیژنكتور :

دیژنكتور كلیدی است كه می تواند در موقع لزوم جریان عادی شبكه و در موقع بروز خطا جریان اتصال كوتاه و یا جریان اتصال زمین و یا هر نوع جریانی با هر اختلاف فازی را سریعاً قطع كند در اتصال سه فاز كه یك حالت خاصی از بار متعادل است با اینكه فرمان قطع به هر سه قطب كلید یكجا و در یك زمان داده می شود ولی قطع هر سه فاز تقریباً در فاصله یك چهارم پریود كه معمولاً از نظر زمانی بسیار كوتاه است انجام می گیرد. در انتخاب دیژنكتور باید به نكات زیر توجه شود :

1-       ولتاژ نامی كلید كه معمولاً برابر ولتاژ شبكه ای است كه كلید در آن نصب می شود و می تواند حدود 15% هم از ولتاژ شبكه كوچكتر باشد.

2-       جریان نامی كلید كه مساوی با بزرگترین جریان كار معمولی شبكه است.

3-     قدرت نامی قطع دیژنكتور كه باید با قدرت اتصال كوتاه در محل كلید مطابقت كند در ضمن با همین قدرت قطع قدرت وصل نامی دیژنكتور نیز عملاً مشخص می شود زیرا برحسب تعریف VDE باید قدرت وصل كلید در حدود 5/2 برابر قدرت قطع آن باشد.

انواع دیژنكتورها :

1-       روغنی    

        2-كم روغن   

        3-هوایی ‍(هوای فشرده)        

        4-گازی(گاز SF6)

كلیدهای با قطع و وصل خودكار :

در وسایل خانگی، صنعتی و تجاری كلیدهای بسیاری یافت می شوند كه فرمان قطع خود را از سیستم یا وسیله دیگری دریافت می كنند و در نتیجه وسایل متصل به مداری را بطور اتوماتیك كنترل می كنند برخی از انواع مهم این كلیدها را در ذیل تشریح می كنیم :

1-كلیدهای ساعتی : این كلیدها برای قطع و وصل اتوماتیك مدارها در ساعت معین بكار گرفته می شوند. برخی از این مدارها نظیر چراغهای ویترینهاو چراغ خیابانها می باشند.در انتخاب این نوع كلیدها لازم است به جریان مدار وظرفیت كلیدها كه برحسب آمپر داده می شود توجه شود.

این كلیدها ساختمانهای مختلف دارند. در یك نوع آن از موتور كوچكی كه از نوع سنكرون انتخاب می شود استفاده می شود كه البته در صورت قطع برق از كار می ایستد. در نوع دیگر ساعت مجهز به فنر است كه توسط موتور برقی كوك می شود و در صورت قطع برق بكار خود ادامه می دهد و دچار اختلال نمی گردد. در وصل كلیدهای ساعتی حتماً باید فیوزی برای حفاظت موتور و فیوز دیگری برای حفاظت مدار بكار برد.

2-كلید فشاری : این كلیدها از تغییرات فشار فرمان می گیرند و برای كنترل موتورهایی كه تلمبه و یا كمپرسورها را می گردانند یا برای قطع توربین های بزرگ در صورت كم شدن فشار روغن یاتاقانها مورد استفاده قرار می گیرند.

3-كلید حدی (محدود كننده مامیكر و سوئیچ) : این كلیدها از حركت و برخورد ماشین با وسایل متحرك به نقطه ثابتی فرمان می گیرد و حركت آنها را كنترل می كند. این كلیدها در جرثقیل ها و آسانسورها در مكانی كه حداكثر تغییر مكان مجاز دستگاه را معین می كند نصب می شود و دستگاه در برخورد به دسته آن مدار را قطع می كند و سبب توقف می گردد. از این كلید در مدارهای فرمان برای كنترل و محدود كردن حركت قسمتهای مكانیكی، تغییر جهت حركت و در تایمرها و شناورها و بعنوان كلید قطع یا وصل استفاده می شود. ساختمان این كلید مانند شستی بوده و توسط سیستم متحرك به آن نیروی فشار وارد شده و یا كشیده می شود. به همین دلیل سر اهرم متحرك آن بفرمهای مختلف ساده، قرقره ای، گلوله ای و می باشد. در میكروسوئیچ نیز مانند شستی، یا برطرف شدن نیروی مكانیكی وارده به اهرم آن مجدداً انرژی ذخیره در فنر میكروسوئیچ آن را به حالت اول برمی گرداند.

4-كلیدهای حرارتی : این كلیدها از تغییرات درجه حرارت فرمان قطع و وصل می گیرند و در وسایل مثل سیستم حرارتی مركزی و یا یخچال و اتوبرقی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

                                                                                    موفق و پیروز باشید.

 

 

 

 

 

نوع مطلب : شبکه های توزیع انرژی برق، 
برچسب ها : کلید، سکسیونر، دژنکتور، کشوئی، روغنی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 6 تیر 1396 07:41 ق.ظ
First of all I want to say awesome blog!
I had a quick question in which I'd like to ask if you do not mind.
I was curious to know how you center yourself and
clear your thoughts before writing. I have had a tough time clearing my
thoughts in getting my thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like
the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure
out how to begin. Any recommendations or hints?
Cheers!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:48 ق.ظ
Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..

I will bookmark your blog and take the feeds also? I'm happy
to search out numerous useful information here within the submit,
we'd like work out more strategies on this regard, thank you for sharing.

. . . . .
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 01:25 ق.ظ
It's actually a nice and useful piece of information. I'm glad that you shared this
useful info with us. Please keep us informed like this.
Thank you for sharing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خدمات وبلاگ نویسان جوانBlogCodeکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفی

.

دانستنی ها

دانستنی ها

مرکز کامپیوتر نوین آماده ارائه کلیه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری ، نصب دوربین های مداربسته ، سیستم دزدگیر و .. میباشد. -آدرس: بندر ترکمن ، میدان مختوم قلی ،روبروی مرکز بهداشت ، تلفن 4281522 .