تبلیغات
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic - انرژِی خورشیدی
 
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic
« تقدیم به آنان كه عاشق آموختن و یاد دادن هستند.و به محبت ها و عشق های معلمی، که دیرپا و جاودانه است اهمیت می دهند. »
درباره وبلاگ


گسترش ونشر علم و تخصص بر پایه حفظ اصالت و تزکیه نفس، از اصول اصلی پیشرفت و موفقیت است.

مدیر وبلاگ : محمد فندخت
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب ارائه شده در وبلاگ چگونه است ؟
سه شنبه 22 شهریور 1390 :: نویسنده : محمد فندخت
امروزه می دانیم كه سرچشمه غالب شكلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی   است . منشاء سوختهای فسیلی,جریان اب ,باد,جزرومد همگی از انرژی خورشیدی مایه   می گیرند... مطلب کوتاه و مفیدی در مورد انرژی خورشیدی را می توانید از آدرس مشاهده و دریافت نمایید.

  انرژی خورشیدی :

  امروزه می دانیم كه سرچشمه غالب شكلهای گوناگون انرژی مورد استفاده ما انرژی خورشیدی   است . منشاء سوختهای فسیلی,جریان اب ,باد,جزرومد همگی از انرژی خورشیدی مایه   می گیرند . سوختهای فسیلی رو به پایانند و استفاده از انرژی جریان اب و باد ومانند  آنها    نمی توانند تمام انرژی مصرفی جهان را تامین كنند .استفاده از سوختهای هسته ای از طریق واكنشهای شكافت مواد رادیواكتیو موجود در طبیعت مخابراتی در بردارد كه ادامه روز افزون  آن به مصلحت انسان نیست و مهارواكنش همجوشی هسته ای هنوز امكنپذیر نشده است . انرژی پایان ناپذیری كه در اختیار داریم انرژی خورشیدی است ,اما وسایلی كه تاكنون برای جمع آوری   واستفاده از انرژی خورشیدی ساخته شده است هنوز برای مصرفی ما كافی نیست واز طرف   دیگر بسیار گران تمام می شود . با وجود این دانشمندان دو راه در پیش روی دارند;یكی كنترل واكنشهای همجوشی هسته ای ودیگر یافتن راههای بهتر وارزانتر از انرژی خورشیدی است .

آینه ها و جعبه های داغ :

 آیا راهی برای متمركز كردن پرتوهای نور خورشیدی و متراكم كردن آنها در یك فضای كوچك وجود دارد؟ در چنین صورتی انرژی بیشتری به این فضای كوچك می رسد ,دما زیاد می شود  وما می توانیم از انرژی خورشیدی بیشتر استفاده كنیم .

 اولین آینه های خمیده ای كه برای این منظور مورد استفاده قرار گرفتند به شكل نیمكره بودند .

 در این آینه ها پرتوهای كاملا به یك نقطه باز نمی تابیدند . در حدود 230 سال پیش از میلاد  ریاضیدانی یونانی به نام دوسیتئوس(Dositheus) نشان داد كه آینه ای به شكل سهموی  برای باز تاباندن پرتوها به یك نقطه بهتر عمل می كند . یك سهموی به شكل نیمكره كامل نیست  اما خیلی شبیه به نبمه كوچك یك تخم مرغ است . نور خورشید بازتابیده از سطح درونی یك  سهموی در یك كانون ,در یك نقطه مشخص به هم می رسند . در واقع دما در این نقطه بسیار زیاد خواهد بود . امروزه می دانیم كه اگر سهموی به طور كامل خمیده باشد وهمه را بازبتاند دمای كانون برابر با سطح خورشیدی ,یعنی 6000 سلسیوس خواهد بود . این دما به قدری زیاد است كه می تواند هر چیز سوختنی را بسوزاند ,یا هر چیزی را كه نمی سوزد ,ذوب كند وبه جوش آورد . چنین آینه های كوره های خورشیدی نامیده می شوند . یو نانیان باستان نمی توانستند چنین اینه های را بسازند ;در واقع تا زمانهای اخیر كسی قادر به انجام این كار نبود .

 هنوز هم ,داستانی بر سر زبانهاست كه ارشمیدس ریاضیدان یونانی آینه های بسیار خوبی ساخته است ,و وقتی كشتهای رومی در سال 214 پیش از میلاد شهر او ,سیراكوز واقع در  ساحل جزیره سیسل را محاصره  كرد. ارشمیدس با استفاده از چنین آینه های نور خورشیدی  را به طرف كشتیها بازتابانده و آنها را آتش زده است .

 ممكن است این داستان در مئرد ارشمیدس درست نباشد ,نشان می دهد كه مردم در آن هنگام درباره امكان استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان جنگ افزار می اندیشیده اند . حدود 1000 سال پیش از میلاد ابن هیثم ,دانشمند مسلمان عرب كه در مصر می زیست , كتابی درباره نور نوست و در آن آینه های سهموی را برای متمركز كردن نور تشریح كرد حدود سال 1250 میلادی راجر بیكن دانشور انگلیسی كه كتاب ابن هیثم را مطالعه كرده بود . اشاره ای داشت . برایكه مسلمان ممكن است از چنین آینه های سهموی به عنوان اسلحه در برابر سپاهیان مسیحی استفاده كنند . وی به مسیحیان پیشنهاد كرد تا نخست این آینه ها را تكمیل كنند . آینه های جنگی هرگز ساخته نشدند ,اما نمونه های كوچكی از آنها ساخته شد . از این آینه های بزرگی كه بتوانند در فواصل دور آسیب رسان باشند بسیار سخت بود . اما راهای دیگر برای متمركز كردن گرمای نور خورشید وجود داشت پس از آنكه گلخانه های رومی دوباره كشف شدند ,این نكته مورد استفاده قرار گرفت . در سال 1767 هوارس دوسسور دانشمند سویسی جعبه هایی شیشه ای را طراحی كرد ,كه یكی درون دیگری بود . هر كدام از این جعبه ها گرمای بیشتری را نسبت به جعبه بیرنی اش به دام می انداخت ,ودرونیترین  جعبه به دمایی می رسد كه برای جوشاندن اب كافی بود .چنین جعبه های برای نمایش وسایل

 نو ظهور مورد استفاده قرار می گرفتند . در سالهای دهه 1830 جان هرشل اختر شناس انگلسی بود هنگامی كه وی در آنجا بود جعبه  داغی برای پختن غذای خود ,طراحی كرد . در این جعبه از چیزی غیر خورشید استفاده نمی شود. البته ,ساختن آینه های خمیده یا جعبه های داغ كاری مشكل و پیچیده بود . اگر كسی برای پختن  غذا یا ذوب كردن فلزی به گرما نیاز داشت . راحت تر آن بود كه چوب یا زغال سنگ را  بسوزاند ,واین كاری بود كه تقریبا همه آنجام می دادند . در سال 1769 جیمز وات ,مهندس اسكاتلندی ,نخستین ماشین بخار را ساخت كه كیفیت نسبتا  خوبی داشت . در این ماشین بخار ,گرمای حاصل از سوختن یا زغال سنگ برای جوشاندن اب در فلزی مورد استفاده قرار می گرفت . درون ظرف بخار ایجاد می شد و منبسط می گردید . در اثر انبساط بخار میله های فلزی حركت رفت وبرگشت  اآنجام می دادند ;میله ها چرخهایی  را می چرخاندند و ماشین به كارمی افتاد .

 چنین ماشین بخاری به سرعت تكامل یافت وبهتر وبهتر شد . در سال 1800 حدود پانصد  ماشین بخار در بقیه اروپا وایالتهای متحد گسترش یافت . این ماشینهای همه نوع كاری  را كه تا آن زمان به عهده عضلات انسان وحیوان بود آنجام می دادند . ماشینهای بخار با  چرخهای پره دار این امكان را فراهم آوردند كه كشتیهای بخار در مقابل باد و جریان اب به  حركت . چرخهای لوكوموتیو های بخار هم به همین طریق روی ریلهای به حركت در می امدند . با ماشینهای بخار انقلاب صنعتی آغاز شد وروش آدمی تغییر یافت .

 برای كار كردن ماشینهای بخار ,لازم بود كه به طور دائم چوپ یا زغال سنگ سوزاند شود . اما ,چوپ یا زغال سنگ در همه جا نبود . بنابراین به ناچار چوپ و زغال سنگ را از جاهای   دور با هزینه ای زیاد می آوردند . آیا راه بهتری برای ایجاد بخار وجود داشت ؟

 آیا انرژی نور خورشید می توانست برای جوشاندن اب و تولید بخار مورد استفاده قرار گیرد ؟ برای این كار می باید ماشینی خورشید در همه جا وجود دارد و قیمتی هم ندارد . نور خورشید همچنین می توانست هوا را منبسط كند و آن را به درون لوله های ارگ براند به طوری كه ارگ یك نت موسیقی بنوازد . در زمان قدیم مجسمه هایی بودند كه وقتی نور طلوع  خورشید به آنها می خورند ,ك نت موسیقی به وسیله این مجسمه ها یك معجزه است ,اما فقط انبساط هوا بود كه باعث نواخته شدن موسیقی می شد .  در سال 1866 موشو جعبه داغ بزرگی شاخت كه می توانست اب را به سرعت بجوشاند  و ماشینهای بخار را به كار اندازد. وسیله ای موشو سا خته بود بزرگ و بدتركیب بود از این گذشته در فرانسه,ورشید در تمام مدت روز نمی تابید . به خصوص ,درزمستان روزها اغلب ابری بودند . بنابراین ,بسیاری  از اوقات موشو فرصت استفاده از ما شین خورشیدی خودرا نداشت .

 به همین دلیل موشو به الجیزایر كه مستعمر فرانسه در افریقا شمالی بود رفت . در آنجا نور  خورشید زیادی وجود داشت . گذشته از این ,زغال سنگی در آنجا وجود نداشت . به طوری كه ماشینهای خورشیدی مخصوصا در آنجا سودمند بودند . وی در شمال افریقا ما شینهای خورشیدی زیادی ساخت  كه برای مقاصد مختلف به كار گرفته می شدند .

 هر چند كه چنین ما شینهای خورشیدی  كار می كردند ,اما نسبت به ماشینهای بخار معمولی بسیار گرانقیمت تر بودند . این موضوع ,با توجه به اینكه نور خورشید مجانی است ,ممكن است عجیب به نظر برسد . اما  قطعاتی از ماشین خورشیدی وجود دارند كه به هیچ وجه مجانی نیستند . یك آینه خمیده برای متمركز  كردن نور خورشید گرانقیمت است وبه سادگی آسیب می بیند . هم چنین این آینه باید  در تمام مدت بچرخند تا رو به خورشید قرار گیرد ,این كار در آن زمان پر زحمت بود .

آب داغ : برای استفاده از آب ,لازم نیست كه همیشه آب به جوش بیابد . گاهی وقتها تنها آب گرم نیز  كافی است . مثلا در حالی كه شستشو با آب سرد اصلا كارراحتی نیست ,شستشو با آب بسیار داغ كار بدتر است . بهترین آب برای شستشو آبی است كه گرمای ملایمی داشته باشد . این موضوع نه تنها برای شستشو بدن درست است ,بلكه برای شستن ظرفها و لباسها با دست نیز این چنین است .

 هنوز هم گرم كردن آب به حد كافی به منظور استفاده در كار شستشو به این معنی است كه آن  را با نوعی آتش افروختن گرم كنیم ,وچون برای شستشو آب زیادی لازم است ,معمولا باید  آتش بزرگی را برای مدتی طولانی برافرخته نگهداریم . خرد كردن چوب یا حمل زغال برای  برافرخته نگهداشتن آتش كار سختی است ,و هزینه زیادی دارد . به این سبب پیش از قرن حاضر ,مردم در هفته روزی خاص به نام (روز شستشو ) داشتند تا همه این كارها در یك روز  انجام شود . از این گذشته ,مردم فقط می توانستند تنها یك بار در هفته حمام كنند . اما اگر خورشید كار گرم كردن را انجام دهد چه ؟ اگر مخزنی پر از آب در مقابل نور خورشید قرار گیرد ,گرم می شود ,این طور نیست ؟

 البته گرم می شود اما برای این كار وقت زیادی لازم است ,دست كم یك نصف روز و پس از آن اگر آسمان ابری شود . یا مخصوصا اگر شب فرا برسد ,آب به سر عت سرد خواهد شد . با این حال درسال 1891 كلارنس  م. كمپ ( . M  CIarence Kemp) مخترع امریكای  كپسولهای از آب را درون جعبه ای قرار داد كه با نمد پوشیده شده بود ,تا مانع از فرار گرما  از جعبه شود . بالای جعبه از شیشه ساخته شده بود و به این ترتیب او یك جعبه داغ در اختیار داشت .  نور خورشید از میان شیشه عبور می كرد و آب درون جعبه گرم می شد ,ولی گرما  نمی توانست به راحتی از نمد بگذرد . در نتیجه درون جعبه با سرعت بیشتری گرم می شد .

 وبرای مدت طو لانیتری گرم باقی  می ماند . مردم چنین آبگرمكنهای خورشیدی را در پشت  بام خانه هایشان جایی كه دربرابر آفتاب بود ,قرار دادند . آب سرد بیشتری به مخزن وارد   می شد تا گرم شود . آب هنوز هم به سرعت در هنگام شب از طریق شیشه بالای جعبه كه درمعرض هوای سرد شب قرار داشت ,سرد می شد ,به طوری كه در هنگام صبح هرگز آب دراختیار نبود .

 در طول روز آب داغ بیشترو بیشتری به مخزن ذخ9یره آشپزخانه اضافه می شد .  ولی درطول شب آبی به مخزن اضافه نمی شد . در این صورت ,آب درمخزن ذخیره به كندی  سرد می شد . ودرهنگام صبح آب گرم برای حمام وشستشو دراختیار بود . با فرارسیدن صبح  باز اب داغ بیشتری در مخزن جمع می شد .به طور طبیعی این نوع وسیله درآب وهوایی به خوبی كار می كرد كه آفتاب زیاد ودما بالا بود . آفتاب زیاد آب داغ زیاد تولید می كند .  ودمای بالا مانع سرد شدن سریع  آن می شود . به این دلیل بود كه استفاده از آبگرمكنهای  خورشیدی مخصوصا درمكانهای مثل كالیفرنیای جنوبی معمول شد . استفاده از این در آریزونا و نیو مكزیكو وپس از آن در فلوریدا توسعه یافت . اما با پیشرفتهای بعدی كه در مورد سایر منابع انرژی روی داد توجه به استفاده از آبگرمكنهای خورشیدی كمتر شد . مثلا ,ذخایر جدیدی از گاز طبیعی كشف شد . این به معنی این بود كه گازارنتر وبیشتر  فراهم می شد . برای گرم كردن آب دیگر نیازی برای خرد كردن چوب و حمل زغال سنگ نبود . فقط یك مخزن آب لازم بود كه شیر گازی  در ان باشد . كافی بود شیر گاز را باز كنید وگا ز را آتش بزنید تا آب گرم شود . این كار می توانست در شب ,روزهای ابری ,در زمستان و هر زمان كه آب داغ نیازبود

 انجام گیرد .وقتی كه به دست آوردن آب داغ آسان شد ,مردم ظرفشوییهای خودكارو لباسشوییهای خودكار خریدند و به ساختن حمامهای ونصب دوشهای بیشتر اقدام كردند . به این ترتیب نیاز به آب داغ بیشتر از آن شد كه فراهم كردن آن با آبگرمكنهای خورشیدی ممكن باشد  پس از جنگ جهانی دوم ,كه در سال 1945 پایان گرفت ,ناگهان استفاده از نفت و گاز افزایش فوق العاده ای یافت . در طول جنگ صرفه جویی درسوخت تاحد ممكن برای استفاده نیروهای مسلح با اهمیت جلوهمی كرد ,اما پس از جنگ مردم حس كردند كه می توانند صرفه جویی را كنار بگذارند . میدانهای نفتی بزرگ جدیدی درخاورمیانه كشف شد ,وناگهان به نظر آمد كه  نفت و گاز بیشتر از حد استفاده مردم وجود دارد . در همه جا مردم می توانستند بدون هیچ زحمتی ,همه گرمای مورد نیاز خود را با وسایل نفت سوز جدید فراهم كنند . دیگر نیازی نبود كه با بیل زغال سنگ به درون كوره بریزند وبا زحمت خاكستر آن را بیرون بكشند . كافی بود مخزن نفت را پر كنند ویك ترموستات همه كار را انجام دهد . قیمت نفت در سالهای دهه 1950 و1960 به پایینترین مقدار خود رسید وبه نظر نمی آمد  كسی به انرژی خورشیدی علاقه مند باشد . استفاده از این انرژی اصلا لازم به نظر نمی آمد .

  سلولهای خورشیدی

  نور خورشید انرژی كافی دارد تا الكترونهای بعضی ازانواع اتمهای را آزاد كند . دراین حالت   اگر موادی كه شامل چنین اتمهایی هستند ,در معرض نور قرار گیرند جریانی الكتریكی ایجاد خواهند كرد . مدت زیادی پیش از آنكه دانشمندان چیزی درباره الكترونها بدانند ,این رابطه میان  نور و الكتریسیته را كشف كردند . درسال 1873 شیمیدانی به نام ویلوبی اسمیت )ُُُُُُSmith   Willoughby) ,به طور تصادفی كشف كرد كه فلز سلنیم وقتی كهنور بر ان می تابد می تواند جریانی الكتریكی راهدایت كند :درحالی كهاین فلز درتاریكی نمی تواند جریان الكتریكی را هدایت كند . درابتدا این كشف تنها چیزی عجیب به حساب می آمد ,زیرا مقدار الكتریسیته تولید شده  بسیار كم بود . اما عاقبت موارد استفاده ای برای آن پیدا شد .

 مثلا سلنیم می تواند در چشمهای الكتریكی به كار رود . چشم الكتریكی محفظه كوچكی است كه هوای درون آن تخلیه شده است . این محفظه شامل سطحی فلزی است كه با لایه ای از سلنیم پوشیده شده است . هنگامی كه نور بر آن می تابد ,الكترنهای از سلنیم رها می شوند ودرنتیجه جریان الكتریكی كوچكی به راه می افتد . این جریان الكتریكی می تواند  دستگاه رله ای با كشش فنری باز می شود ,بسته نگه می دارد . چشمی الكتریكی را تصور كنید كه در یك طرف سالنی  درست در جلوی در قرار دارد . ونور ضعیفی در طرف دیگر سالن بر چشم الكتریكی می تابد . تا زمانی كه نور می تابد در بسته می ماند . اما اگر شخصی به طرف در نزدیك شود ,بدن  او جلوی راه نور را می گیرد . به محض عبور شخص جریان الكتریكی درچشم الكتریكی متوقف شده ,در باز می شود . چشم الكتریكی نمونه ای از سلول فوتو الكتریكی است . فوتو الكتریكی با تابش نور خورشید كار كند دراین صورت به آن سلول خورشیدی می گویند .

از طرف دیگر ,مدت زیادی است كه دانشمندان بر روی مسئله وسایل كنترل جریانهای الكتریكی كار می كنند . آنان می خواهند این وسایل را طوری تغییر دهند كه هم محكم وظریف  باشند وهم به سرعت كار كنند . دربیشتر شالهای این قرن ,از حبابهای شیشه ای خالی از هوا استفاده می شد . در این حبابها قطعه های فلزی جا گذاری شده بود . وقتی كه یكی از قطعه های فلزی گرم می شد الكترونها از میان خلا ,از این قطعه به قطعه دیگر ,عبور می كردند . با تغییر دادن خصوصیات این قطعه ها از بیرون ,جریان الكترونها می توانست سریعتر  یا كندتر شود . به این ترتیب ,با ایجاد تغییرات سریع در جریان الكترونها , رادیو ,تلویزیون , ودستگاههای  الكترونیكی دیگر ساخته شد . در واقع ,حبابهای شیشه ای معمولا لامپهای  رادیویی نا میده می شوند . در سال 1948 كشف شد كه بعضی از مواد كه در حالت عادی رسانای جریان الكتریكی نیستند ,می توانند الكترونهای از اتمهای خود خارج شازند . به این ترتیب آنها می توانند جریان را نسبتا خوب هدایت كنند ,به همین دلیل ,این مواد را نیمرسانا   می نامند . اگر نیمرسانا ها از مواد بسیار خالصی شاخته شوند كه فقط اندكی از اتمهای معین دیگری به آنها افزوده شده باشد ,الكترونها می تواند با سهولت خاصی از آنها رها شده وتحت  كنترل قرار گیرند . این الكترونها را می توان واداشت كه درست مثل مورد لامپهای رادیویی  تندتر یا كندتر حركت كنند . این وسایل نیمرسانا كه ترانز یستور نامیده می شوند ,كم كم ,جای  لامپهای رادیویی را گرفتند . ترانز یستورها بر خلاف لامپهای رادیویی نیازی به گرم شدن ندارند ,به طوری كه وسایل ترانزیستوری بدون دوره (گرم شدن ) به كار می افتند .

 ترانزیستورها سختند وشكسته وفرسوده نمی شوند . مهمتر از اینكه ترانز یستورها را می تواند بسیار كوچكتر از لامپهای ساخت . دستگاههای كه در آنها از ترانزیستور استفاده می شود می توانند بسیار كوچكتر از قبل ساخته شوند . شما می توانید رادیو های یا كا مپیوترهایی جیبی  داشته باشید كه با باتریهای كوچك كار كنند زیرا ترانز یستورهای با جریانهای الكتریكی كمتر نسبت به لامپهای رادیویی كار می كنند . در سالهای دهه 1950 دانشمندان خیلی به ترانزیستور ها توجه نشان می دادند . یكی از موادی كه ترانزیستور ها می توانند از آنها شاخته شوند  سیلیسم است . این ماده بسیار فراوان ,واز این لحاظ دومین عنصر روی زمین است . تقریبا یك چهارم شن وسنگ محیط اطراف ما از سیلیسیم تشكیل شده است . در سال 1954 دانشمندان در آزمایشگاه  بل - تلفن  ( جایی كه ترانزیستور در آنجا اختراع شد ) مشغول   كار با سیلیسیم بودند و سعی می كردند كه از آن كاری بهتر بگیرند . وقتی كه آنان سیلیسیم  را در معرض نور قرار دادند . كاملا به طور تصادفی متوجه  شدند كه جریان الكتریكی پدیدار می شود . سیلیسیم بسیار بهتر از سلنیم عمل می كرد . حدود 4 درصد از انرژی نور خورشید كه بر سیلیسیم می تابید به الكتریسیته تبدیل می شد ,ودر نتیجه سیلیسیم پنج مرتبه كاراتر از سلنیم بود . دانشمندان به كار برروری سیلیسیم ادامه دادند . ذره های كوچكی از مواد دیگر را به افزودند نور خورشید را به الكترسیته تبدیل  می كرد . اما مشكلی بر سر را وجود داشت .

 اتمهای سیلیسیم كه یك چهارم تمام شن و سنگ دنیا را می سازند به طوری محكم به اتمهای  اكسیژن متصلند . شكستن این پیوند و رها ساختن اتمهای سیلیسیم كار سختی است . و كوشش  زمان وانرژی زیادی را صرف می كند . سیلیسیمی كه به این به دست می آید بسیار گران است . اگر تكه جامدی از سیلیسیم داشته باشیم باید آن به صورت ورقه های بسیار نازكی بتراشیم ومقدار دقیقی نا خا لصی به آن بیفزایم . این كارها سبب گرانتر شدن آن می شود . سرانجام ,یك سلول خورشیدی سیلیسیمی فقط مقدار كمی الكتریسیته كافی برای بسیار از  نیازها ,باید سلولهای خورشیدی زیادی با هم كار كنند . با این حال سلولهای خورشیدی ارزش خود را در فضا نشان دادند  . از سال 1957 به بعد ,اتحاد شوروی و ایالتهای متحد امریكا  شروع به قرار دادن ماهواره هایی در مدار اطراف زمین كردند . همچنین  كاونده هایی به   ماه و سیاره های دیگر ,حتی به سیاره ئوری چون زحل ,كه 1280 میلیون كیلو متر با زمین فاصله دارند ,فرستاند . ماهواره ها وكاونده ها برای به كار انداختن دستگاهها كه حمل می كنند ورادیوهای كه به كمك آنها با زمین در تماس هستند ,انرژی لازم دارند . منبع این انرژی باید بسیار سبك وبرای سالیان زیاد در حال كار باشد . به نظر می رسید كه سلولهای خورشیدی برای این كار مناسب با شند . استفاده كرد و آنها را به خوبی عمل كردند . برای ماهواره های انرژی زیادی مورد نیاز نبود و منبع توان دیگری كه بتواند به خوبی عمل كند وجود نداشت . اما روی  زمین مسئله فرق می كرد سلولهای خورشیدی نمی توانستند با منابع دیگر رقابت كنند .

 الكتریسیته ای كه به روشهای دیگر تولید می شد بسیار ارزانتر بود . در طول سالهلی دهه 1960 و حتی دهه 1970 استفاده از نور خورشید همچنان به صورت رویا باقی ماند .

 

نوع مطلب : مهندسی برق، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 شهریور 1396 05:41 ب.ظ
Touche. Outstanding arguments. Keep up the great work.
جمعه 8 اردیبهشت 1396 11:08 ب.ظ
For most up-to-date information you have to go to see the web and on the web I found this
web site as a most excellent web site for hottest updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خدمات وبلاگ نویسان جوانBlogCodeکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفی

.

دانستنی ها

دانستنی ها

مرکز کامپیوتر نوین آماده ارائه کلیه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری ، نصب دوربین های مداربسته ، سیستم دزدگیر و .. میباشد. -آدرس: بندر ترکمن ، میدان مختوم قلی ،روبروی مرکز بهداشت ، تلفن 4281522 .