تبلیغات

چیدمان منزل

با این که در مورد چیدمان منزل ( دکوراسیون لوازم ) هرچه بنویسیم و بیان کنیم نمی توانیم سلیقه های مختلف را پوشش دهیم ،اما ذکر چند نکته که هم از نظر تجربی ثابت شده و هم ریشه در مسائل علمی و روانشناسی دارد.و ممکن است برای شما سوال برانگیز نیز باشد را خالی  از فایده ندانسته و عنوان  می کنیم .

§     پیش از آن که برای خرید لوازم اقدام کنید و اجناس جدید خریداری نمایید بهتر است یک بار دیگر بطور دقیق به لوازم منزل و فضای موجود نگاهی بیندازید.به رنگ کف پوش ها ،سرامیک ها ، دیوارها ، و خلاصه فضای موجود دقت بیشتر و کافی داشته باشید

§     در چیدمان لوازم منزل خصوصا لوازم دکوری حتماًباید به عواملی چون رنگ پرده ها ، رنگ و طرح چوب ،پوشش کف ،پارچه های رومبلی ،رنگ قالی و فرش ،رنگ دیوارها و خلاصه رنگ کابینت آشپزخانه توجه داشته باشید .

§     اگر وارد خانه ای نوساز شده اید و به لطف خدا آن خانه متعلق به خودتان است .برای تغییر و زیبا سازی در چیدمان لوازم ضروری و الزامیست که به رنگ خانه حتما توجه نمایید ( ساده تر آن که به رنگ خانه درآیید)

§     در اتاق های کوچک از رنگ های تند استفاده نکنید .مثلاًبرای پارچه رومبلی  از طرح های شلوغ استفاده نکنید. از رنگ های لطیف و روشن استفاده کنید که فضای منزلتان را بزرگ تر جلوه دهد. البته اگر در پارچه های رومبلی روشن طرح های کوچکی از رنگ های پررنگ استفاده شود. بد نیست .

§         در سالن های پذیرائی نه چندان بزرگ از مبل های چند تیکه استفاده کنید.

§     لامپ های دکوری ( آباژورها ) زیبا همیشه به سالن های پذیرائی و اتاق ها ،خصوصاً اتاق های خواب زیبائی خاصی می دهد. لامپ های دکوری از رنگ های روشن باشد. نه رنگ هایی مثل قرمز ،آبی  ، نارنجی و ... رنگ آن ها طوری انتخاب شود که با رنگ پارچه های رومبلی همخوانی داشته باشد.

§     اگر علاقه خاصی به گل های مصنوعی برای تزیین خانه دارید ، غنچه های گل حداقل کرم ،زرد،و سفید باشد . رنگ هایی مانند قرمز ( رنگ تند ) شاید در ابتدا زیبایی خاصی به منزلتان بدهد. اما پس از مدتی فضایی خسته کننده به خانه می دهد.

§     رنگ سبز روشن برای اتاق کودک بسیار مفید است چرا که این رنگ با عنصر چوب در ارتباط است و از لحاظ علمی هردو این ها با یکدیگر انرژی مثبت تولید می کنند.

§         تخت کودک نباید رو به در یا پنجره باشد اما سرتخت می تواند رو به دیوار باشد .

§     شیشه های شکسته و ترک خورده پنجره را عوض کنید . چرا که این پنجره ها با شیشه های شکسته باعث خستگی چشم می شود. و افراد خانواده را دچار سردرد می کند.

§         محل غذاخوری را نزدیک به در ورودی خانه در نظر نگیرید . زیرا این عمل از نظر علمی به اثبات رسیده که باعث پر خوری می گردد.

§         از قرار دادن گیاهان خشک در اتاق خوابتان خودداری کنید .

***در چیدمان منزل به طور حتم باید به عواملی چون رنگ پرده ها ، رنگ و طرح چوب ها ، نوع پوشش کف منزل ، پاچه های رومبلی ، رنگ و طرح فرش ها ، رنگ دیوارها ، رنگ و طرح کابینت ها و کمدها ، ابعاد اتاق ها ، کاربرد اتاق ها ، میزان روشنائی فضا های منزل و نوع بنای ساختمان توجه کرد. *****

 

                                                                 منبع : مجله خانواده سبز