تبلیغات
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic - آرام بخش ها
 
الکتروتکنیک پویا puya electrotecknic
« تقدیم به آنان كه عاشق آموختن و یاد دادن هستند.و به محبت ها و عشق های معلمی، که دیرپا و جاودانه است اهمیت می دهند. »
درباره وبلاگ


گسترش ونشر علم و تخصص بر پایه حفظ اصالت و تزکیه نفس، از اصول اصلی پیشرفت و موفقیت است.

مدیر وبلاگ : محمد فندخت
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب ارائه شده در وبلاگ چگونه است ؟
آرامبخش‌های خطرناك
 

انواع داروها در كنار اثرات مثبتی كه دارند، در عین حال می‌توانند عوارض نامطلوب یا مضری نیز داشته باشند. از طرفی دیگر هیچ راهی وجود ندارد تا شما پیش‌بینی كنید بدنتان چه واكنشی به مواد شیمیایی موجود در یك داروی خاص نشان می‌دهد.

 ضمن این كه زمانی كه از دارویی كه برای شما تجویز شده استفاده می‌كنید هر غذا یا داروی دیگری كه بخورید، ممكن است با اثربخشی داروی تجویز شده تداخل پیدا كند یا هر بیماری حادی كه داشته باشید مانند فشار خون بالا، دیابت یا ناراحتی كلیه می‌تواند بر توانایی بدنتان در برخورد با برخی از داروها تاثیر بگذارد. بنابراین پیش از آن كه هر دارویی را بدون آگاهی بخورید، لازم است دقیقا بدانید چه می‌خورید و پس از مصرف آن باید مراقب چه واكنش‌هایی باشید. لزوم داشتن آگاهی لازم در مورد داروی مصرفی در حالی است كه طبق آمار سازمان جهانی غذا و دارو، 60 درصد از بیماران نمی‌توانند داروهای خود را تشخیص دهند. به همین دلیل هم APA توصیه می‌كند قبل از مصرف هر دارو سوالاتی درباره آن از پزشك پرسیده شود.

به طور كلی آنچه در مورد واكنش‌های دارویی باید بدانیم این است كه یك دارو می‌تواند اثرات بالقوه داروهای دیگر كه همزمان مصرف می‌شود را افزایش یا كاهش دهد یا عكس‌العملی متفاوت نشان دهد.

انواع داروهایی كه به طور معمول با سایر داروها تقابل پیدا می‌كنند، شامل آنتی‌بیوتیك‌ها، داروهای ضدتشنج و ضدافسردگی، ضددیابت، رقیق‌كننده‌های خون، داروهای ضداحتقان (گرفتگی بینی)‌، فشار خون و مسكن‌ها می‌شوند. علاوه بر اینها، غذاها یا آشامیدنی‌های خاصی نیز می‌توانند با داروها تداخل پیدا كنند، به عنوان مثال چنانچه داروهای ضدافسردگی مانند مارپلان، ناردیل و پارنات با غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر مصرف شوند، می‌توانند خطرناك باشند.

به طور كلی غذاهایی كه بیشتر با داروها تداخل پیدا می‌كنند، شامل محصولات لبنی، كافئین، نمك و آبمیوه‌ها هستند. در این میان، سوءمصرف داروها نیز می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد، به عنوان مثال چنان كه آنتی‌بیوتیك‌ها در عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا استفاده شوند، نه‌تنها هیچ گونه تاثیری بر ویروس‌ها ندارند، بلكه می‌توانند باعث تشدید بیماری شوند. همچنین این داروها در عفونت‌های باكتریایی باید طبق برنامه مصرف و تمام شوند چراكه توقف درمان (حتی اگر علائم كاهش یافته باشد)‌ می‌تواند باكتری‌هایی را بجای بگذارد كه مقاوم به آنتی‌بیوتیك‌های مورد مصرف باشند.

داروهای بدون نسخه (OTC)‌، موارد استفاده و عوارض احتمالی آنها: داروهای OTC به داروهایی اطلاق می‌شود كه به طور گسترده در دسترس هستند و بیماران می‌توانند آنها را هم با تجویز پزشك و هم بدون نسخه دریافت كنند. از این گروه می‌توان به داروهای مسكن، ضددرد، آنتی‌اسیدها، مسهل‌ها، داروهای ضدسرفه و ضداحتقان، ضدتهوع، ضداسهال، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای خواب‌آور اشاره كرد كه هر یك می‌توانند در صورت سوءمصرف یا تداخل با سایر داروها، عوارضی در پی داشته باشند.

داروهای مسكن: شاخص‌ترین داروهای این گروه استامینوفن و آسپرین هستند كه به كاهش تب و آرام كردن دردهایی مانند سردرد، گوش‌درد، كمردرد و دردهای عضلانی كه در سرماخوردگی و آنفلوآنزا شایع هستند، كمك می‌كنند. نكته حائزاهمیت این است كه بعضی از افراد نباید استامینوفن مصرف كنند، ازجمله افراد دارای بیماری‌های كلیوی یا كبدی حاد و كسانی كه مواد دیگری حاوی استامینوفن و الكل مصرف می‌كنند چرا كه مصرف همزمان این دارو می‌تواند باعث آسیب كبدی در آنها شود. آسپرین نیز چنانچه به طور مرتب مصرف شود، می‌تواند باعث آسیب كلیوی و آسم شود، همچنین افراد دارای زخم یا خونریزی معده و روده، بیماران كبدی و كلیوی، افرادی كه الكل مصرف می‌كنند و نیز مادران در 3 ماهه آخر بارداری ممنوعیت مصرف آسپرین را دارند. كودكان و نوجوانان زیر 18 سال نیز نباید آسپرین مصرف كنند چراكه اگر دچار بیماری آنفلوآنزا یا آبله مرغان باشند، ممكن است به بیماری خطرناك و كشنده سندرم Reye مبتلا شوند. گفتنی است آسپرین می‌تواند بر داروهای فشار خون تاثیر بگذارد و اثربخشی این داروها را كم كند.

یك‌دارو می‌تواند اثرات بالقوه داروهای دیگر كه همزمان مصرف می‌شود
را افزایش یا كاهش دهد یا عكس‌العملی متفاوت نشان دهد

از مسكن‌های دیگر می‌توان به ایبوپروفن كه برای دردهای قاعدگی و دردهای التهابی عضلات استفاده می‌شود و نیز ناپروكسن كه مسكن قوی‌تری است، اشاره كرد. ایبوپروفن می‌تواند باعث آلرژی شود و ناپروكسن، خطر بیماری‌های قلبی و ناراحتی‌های معده را در پی دارد و مادران شیرده ممنوعیت مصرف آن را دارند.

داروهای ضددرد: تركیباتی از این دسته مانند هیدروكودون، اكسی كودون، مورفین، فنتانیل و كدئین، خاصیت شبه مخدری دارند و اغلب برای دردهای شدید مانند آرترید روماتوئید و استئوآرتریس استفاده می‌شوند. دوزهای بالای این داروها بویژه برای افرادی كه درد زیادی ندارند می‌تواند باعث مشكلات تنفسی شدید، سكته قلبی و مرگ شوند. همچنین این داروها نباید با الكل، آنتی‌هیستامین‌ها، باربیتورات‌ها یا بنزودیازپین‌ها (داروهای اعصاب و خواب‌آور)‌ كه كندكننده تنفس هستند، استفاده شوند. بعلاوه استفاده مكرر از این داروها، باعث سازگار شدن بدن با آنها می‌شود و ممكن است برای رسیدن به تاثیر مطلوب، دوز بیشتری از دارو مورد نیاز باشد.

داروهای اعصاب و خواب‌آور: باربیتورات‌ها و بنزودیازپین‌ها مانند دیازپام، والیوم، آلپرازولام و استازولام از این دسته هستند و می‌توانند اعتیادآور باشند و باید تنها طبق تجویز استفاده شوند. این داروها نباید با داروهایی مانند داروهای ضد درد، سرماخوردگی، آلرژی و الكل مصرف شوند، چراكه می‌توانند هم ضربان قلب و هم تنفس را كند كنند كه این موضوع می‌تواند كشنده باشد. به علاوه، استفاده طولانی‌مدت از این داروها در دوزهای بالا، می‌تواند در صورت قطع دارو منجر به علائم خطرناكی شود، چراكه كار این داروها، كند كردن فعالیت مغز است و در نتیجه با قطع كردن آنها این فعالیت می‌تواند تا جایی افزایش یابد كه منجر به سكته شود.

آنتی‌اسیدها: داروهای آنتی‌اسید مانند راینیتیدین یا فاموتیدین، اثر اسید معده را خنثی می‌كنند یا مانند امپرازول، تولید اسید را در معده كاهش می‌دهند. افرادی كه ناراحتی‌های كلیوی دارند، نباید آنتی‌اسیدهای حاوی كربنات كلسیم یا هیدروكسید آلومینیوم و كربنات منیزیم را بدون توصیه پزشك مصرف كنند. همچنین بیماران باید قبل از مصرف آنتی‌اسید، چنانچه علائمی مانند مدفوع خونی یا سیاه، استفراغ خونی، سوزش سر دل كه پس از دو هفته درمان با داروهای OTC بهبود پیدا نكرده است، بلع سخت یا درد هنگام بلع و كاهش وزن داشته باشند، پزشك را در جریان بگذارند، چون ممكن است این موضوع حاكی از بیماری‌های جدی‌تری باشد.

داروهای ضدتهوع و استفراغ: داروهایی مانند بسیموت سالیسیلات در این گروه قرار دارند كه برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از گاستروآنتریت (التهاب معده و روده) یا دل بهم‌خوردگی معده استفاده می‌شوند، البته برخی از آنتی‌هیستامین‌ها مانند دیمن هیدرینات نیز برای جلوگیری از تهوع ناشی از حركت (خودروها)‌ به كار می‌روند كه می‌توانند با ایجاد احساس خواب‌آلودگی بر توانایی رانندگی اثر بگذارند. از آنجایی كه سالیسیلات حاوی آسپرین است، باید ملاحظات مربوط به آسپرین در نظر گرفته شود و داروهای حاوی این مواد مانند داروهای ضد درد، سرماخوردگی و سایر داروهای اثرگذار مانند داروهای نقرس، آرتریت و دیابت با توصیه پزشك مصرف شود و قبل از خوردن آنتی‌هیستامین‌ها نیز در صورت وجود بیماری‌هایی مانند آسم، برونشیت حاد، بیماری‌های قلبی و فشار خون با پزشك مشورت شود.

داروهای ضداسهال: این داروها شامل لوپرامید و بسیموت ساب سالیسیلات هستند. مصرف لوپرامید برای كودكان زیر 6 سال در صورت وجود خون در مدفوع، تب و واكنش‌های آلرژیك توصیه نمی‌شود، همچنین برای مصرف همزمان آن با داروهای ایدز، ضددرد، آنتی‌بیوتیك‌ها باید با پزشك مشورت شود.

داروهای مسهل: داروهایی مانند پلی‌اتیلن گلیكول یا منیزیم و بیساكودیل در صورت مصرف زیاد، باعث مختل شدن كار طبیعی روده می‌شوند و مصرف بیش از یك هفته آنها می‌تواند تشخیص علت و درمان یبوست را به تعویق بیندازد. همچنین مسهل‌های دهانی و مقعدی را نباید به طور همزمان مصرف كرد و نیز بیساكودیل تا یك ساعت پس از خوردن آنتی‌اسیدها یا شیر نباید مصرف شود. ضمنا استفاده از روغن‌های معدنی به عنوان مسهل می‌تواند باعث كمبود ویتامین‌های A، D، E و K شود.

داروهای ضدسرفه: داروهایی مانند اكسپكتورانت‌ها و دكسترومتورفان در مقادیر مصرف بالا می‌توانند روی نقاطی از مغز تاثیر بگذارند و باعث كرختی، تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و فشار خون و در موارد نادر در اثر مصرف همزمان با داروها و تركیبات ضداحتقان و گرفتگی بینی، آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضددرد، منجر به آسیب مغزی در اثر كاهش شدید اكسیژن و تنفس شوند.

گفتنی است میزان عوارض جانبی داروها با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد. این در حالی است كه اغلب عوارض جانبی به دلایل متعددی مورد توجه قرار نمی‌گیرند. ازجمله آن كه برخی از عوارض دارویی در بیمارانی كه دچار بیماری‌هایی مانند زوال عقل هستند گاهی به عنوان علائم بیماری یا شروع یك مشكل جدید در نظر گرفته می‌شوند. از طرف دیگر تاثیر واكنش‌های فیزیكی به داروها، مانند خستگی و كاهش وزن نیز ممكن است به افزایش سن نسبت داده شود.

فروغ فلاح‌زادهپیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خدمات وبلاگ نویسان جوانBlogCodeکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفیکد حدیث تصادفی

.

دانستنی ها

دانستنی ها

مرکز کامپیوتر نوین آماده ارائه کلیه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری ، نصب دوربین های مداربسته ، سیستم دزدگیر و .. میباشد. -آدرس: بندر ترکمن ، میدان مختوم قلی ،روبروی مرکز بهداشت ، تلفن 4281522 .